KWARTET SONOS

Małgorzata Hlawsa - flet
Marta Huget-Skiba - skrzypce
Anna Grzybała - altówka
Joanna Urbańska-Mikszta - wiolonczela.

SONOS Kwartet to cztery osobowości, cztery różne instrumenty i temperamenty. W zespole flet swoim brzmieniem poszerza możliwości sonorystyczne grupy instrumentów smyczkowych.
A grupa ta jest wyjątkowa - to trzon, znanej w Polsce i w Europie, Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO.

Swoją działalność SONOS Kwartet  rozpoczął koncertem z muzyką polską w Moskwie na zaproszenie Instytutu Polskiego. W repertuarze zespołu to właśnie muzyka polska zajmuje szczególne miejsce. Aktualnie instrumentalistki nagrywają płytę „Polish Elements”, na której znajdą się takie utwory jak: Kwartet G-dur op. 3 Franciszka Lessla, „Suita dla Zamku Królewskiego – barokowe reminiscencje” Władysława Słowińskiego oraz utwór napisany dla Kwartetu SONOS „Poemat na tematy Polskie” Piotra Pudełko.

Zespół koncertuje w kraju i za granicą m.in.: Niemcy, Austria, USA. Występuje również na festiwalach muzycznych, m.in. Międzynarodowy Festiwal im. Michała Spisaka, Sosnowieckie Dni Muzyki Znanej i Nieznanej. W 2018 prezentował muzykę polską na Międzynarodowej Konferencji „BRIDGE of Cities” w Wiedniu.

Poza koncertami, które przedstawiają publiczności ciekawe interpretacje i aranżacje utworów klasycznych, zespół angażuje się w projekty łączące muzykę ze słowem czy tańcem. Jednym z takich przedsięwzięć jest bajka muzyczna „Historia pewnej melodii”, która powstała przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
„Flamenco Project” to kolejne muzyczne przedsięwzięcie zespołu, w którym udział wzięli gitarzysta Grzegorz Skiba i perkusista Krzysztof Nowakowski.
„Norwid kameralnie” z Gabą Kulką i „Herbert 3.0 kameralnie” z Czesławem Mozilem to efekty współpracy z kompozytorem i aranżerem Miłoszem Wośko. W projektach tych, niebanalne i interesujące aranżacje muzyczne wzmacniają przekaz zawarty w słowach, czyniąc poezję polskich poetów jeszcze bardziej zrozumiałą dla współczesnego odbiorcy.

SONOS Kwartet od lat angażuje się w edukację muzyczną. Bierze udział w cyklicznych wydarzeniach dla dzieci takich jak: Aukso4kids, Kalejdoskop (NOSPR), Dziecięce ENCEPENCE. Zespół współpracuje z Asi Miną- artystką dźwiękową, wspólnie wystąpili na Festiwalu Kropka+Kreska w Łodzi przedstawiając swój autorski projekt skierowany do dzieci „Asi Mina i Sonos lecą w KOSMOS”. Wraz z aktorami Teatru Ateneum w Katowicach- Katarzyną Prudło i Grzegorzem Eckertem zespół zrealizował słuchowisko muzyczne „Nuty na wierzbie”. SONOS Kwartet jest laureatem nagrody Słoneczniki 2018 na Śląsku za projekt dla dzieci „Muzyka w ruchu, ruch w muzyce” realizowanym przez NOSPR.

Członkinie kwartetu swoje umiejętności w grze  solowej, kameralnej i orkiestrowej doskonaliły na studiach podyplomowych i kursach mistrzowskich (m.in. w Strasburgu i Londynie) prowadzonych przez Wandę Wiłkomirską, Kurta Levina, Christopha Wynekena, Matsa Lidstroma, Johna Walza, Mario Caroli i Claire Gentilhomme. Są laureatkami międzynarodowych konkursów solowych i kameralnych oraz stypendystkami, m.in. Ministra Kultury i Marszałka Województwa Śląskiego.

Instrumenty smyczkowe, na których grają kameralistki to instrumenty zabytkowe, zakupione ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

Sonos Kwartet - Kwartet smyczkowy, muzyka klasyczna

Małgorzata Hlawsa / flet
Marta Huget-Skiba / skrzypce
Anna Grzybała / altówka
Joanna Urbańska-Mikszta / wiolonczela

2022 © SONOS Kwartet. Wszelkie prawa zastrzeżone | Wykonanie: fdgstudio.net